Одбележувајќи го Меѓународниот ден на лицата со попреченост 3-ти декември Основното училиште „Наим Фрашери“ во Тетово доби инклузивно игралиште за учениците со ...
сите 21 | | | прочитана: 481 | веќе видена

Академскиот ликовен уметник-графичар Зоран Бошковски од Тетово вечер преку изложба ќе ја претстави својата работа на 21 графика во Домот на културата „Кочо ...
сите 3 | | | прочитана: 475 | веќе видена

Поради намалениот интерес за имунизација вакциналниот пункт во Центарот за култура во Тетово се затвори, процесот на вакцинација сега се одвива во просториите ...
сите 4 | | | прочитана: 449 | веќе видена

Во земјите од соседството, а и во Македонија се прават и се продаваат лажни ПЦР-тестови, како и потврди за примена вакцина, кои ги користат лица што не се ...
| | прочитана: 408 | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска го претстави Предлог-граѓанскиот буџет на ресорното министерство за 2022 година, кој изнесува ...
сите 23 | | | прочитана: 400 | веќе видена

Македонскиот јазик и идентитет, македонската историја и култура треба да бидат заштитувани и одбранети не само само во однос на Бугарија. Погрешен е фокусот во ...
сите 4 | | | прочитана: 348 | веќе видена

Театарскиот фестивал „Ускана фест“, кој за прв пат годинава ќе се одржи во Центарот за култура во Кичево и на кој вечерва требаше да се одигра претставата ...
сите 3 | | | прочитана: 301 | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 41-годишен велешанец со иницијали А.Д, поради сомнение за сторено кривично дело измама. Како што информираат од МВР, ...
сите 12 | | | прочитана: 258 | веќе видена

Општина Тетово е блокирана од повеќе од 430 извршители, има долг од 24 милиони евра и во моментов може да исплаќа само плати на вработените, зашто сите други ...
сите 21 | | | прочитана: 233 | веќе видена

Жените жртви на семејно насилство не се само бројка, затоа сите заедно, треба да делуваме и да ги поддржиме да се чуе нивниот глас, нивните потреби, нивните ...
сите 2 | | | прочитана: 217 | веќе видена

Тетово денес беше преплавено со албански знамиња, иако 28 Ноември, Денот на албанското знаме, ниту е државен, ниту национален, а ни верски празник. Во ...
| | прочитана: 200 | веќе видена

Шеснаетсетгодишниот каратист Андреј Стојановски во родниот град Тетово носи сребрен медал како како дел од тричлената репрезентативна екипа која освои второ ...
сите 2 | | | прочитана: 197 | веќе видена

Во вечерашното издание на дебатната емисија "Објектив" на МРТВ гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски кој зборуваше за моменталната политичка ...
сите 3 | | | прочитана: 170 | веќе видена

Дефинитивната одлука дали партијата на Африм Гаши, Алтернатива, ќе биде дел од Владата ќе биде донесена денеска на седница на највисокото партиско тело – ...
сите 2 | | | прочитана: 161 | веќе видена

Општина Тетово од 1-ви декември повторно ќе наплаќа за паркирање на улиците каде има обележано зонски паркинг. Услугата беше бесплатна по стапување на функција ...
сите 3 | | | прочитана: 156 | веќе видена

Воодyшевува со cвоите технолошки иновации. За две години успеа да создаде 25 иновации, во различни полиња, работи на нова 26та, а размислува и за многу повеќе. ...
| | веќе видена

Вчера на автопатот Скопје-Тетово, жителите на Грчец протестираа поради дефекти на мрежата за дистрибицуија на електрична енергија. Со реакција се јавија од ...
сите 7 | | | веќе видена

Функции што ги доби Алтернатива во новата влада: 1. Министерство за здравство 2. Министерство за информатика 3. Заменик претседател на Собранието 4. Министер ...
сите 9 | | | веќе видена

next