Спој на жици, топлото време или човечки фактор – што ги предизвика последните пожари во Северна Македонија, коишто предизвикаа голема штета. Неколку дена по ...
| | веќе видена

ПОЖАРИТЕ ВО КОЧАНИ И КОКИНО СЕ ЛОКАЛИЗИРАНИ, НО ГОРИ НА ДРУГИ ЛОКАЦИИ Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба, вели за Фактор, Благој ...
| | веќе видена

Коалицијата на ДУИ и СДСМ за претстојните локални избори е договорена од лидерите на партиите и предвидува комбиниран модел на поддршка – некаде во прв круг, ...
сите 18 | | | веќе видена

ЗА 24 ЧАСА ИМА 74 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа ...
| | веќе видена

Во Гевгелија и Демир Капија денеска се измерени 43 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје, Струмица и Штип е измерена температура од ...
сите 13 | | | веќе видена

Во текот на последните неколку денови се регистрираат поголем број случаи на заразени со Ковид-19, за разлика од дневниот број на новозаразени во текот на ...
сите 82 | | | веќе видена

Лидија Димковска, по безмалку три децении од деби објавата „Рожба“ и четири години од стихозбирката „Црно на бело“, еве ја повторно пред македонската публика ...
| | веќе видена

Алијанса за Албанците на прес-конференција денеска реагираше дека во Тетово во текот на пандемија, животот се одвива со насобран смет и недостиг на вода. ...
сите 3 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му порача на министерот за надворешни работи Бујар Османи дека е провокација да се кажува дека Илинден е празник и за ...
сите 11 | | | веќе видена

Ќе се менува изборниот законик за да се прифатат забелешките од ОБСЕ/ОДИХР и политичките партии најави премиерот Заев. За реакциите во однос на предложениот ...
сите 4 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ, албанскиот премиер Еди Рама и премиерот на Македонија Зоран Заев ја основаа иницијативата „Отворен Балкан“, што е ...
сите 3 | | | веќе видена

Од граѓанската иницијатива „Подобро за Тетово“ сметаат дека одлуката парламентарните политички партии да го сменат Изборниот законик (член 62) во пресрет на ...
| | веќе видена

Ако се суди според односот на локалната власт кон православните гробишта во Тетово на Македонија и се случува катастрофа на полето на меѓуверска толеранција. ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Тетово денес беше одбележана 20 годишнината од загинувањето на полицаецот Цоки Стојановски во оружениот конлифкт во 2001. Стојановски кој загина 28 години ...
сите 3 | | | веќе видена

Во пресрет на најголемиот македонски национален празник Илинден, Македонците од Белград и здружението „Македониум“ традиционално и годинава по дванаесетти пат ...
сите 5 | | | веќе видена

next